Кіровоград. Молодіжний журнал "Гречка" www.gre4ka.com.ua Директор всемогутній або Кому театр?«Гречка» продовжує відслідковувати події навколо зміни керівництва театру ім. М. Л. Кропивницького.

Минулого тижня голова ОДА С. Ларін та голова обласної ради М. Ковальчук підписали розпорядження про «Порядок проведення конкурсу на внесення кандидатури на заміщення вакантної посади директора Кіровоградського академічного обласного українського музично-драматичного театру ім. М.Л.Кропивницького» .  А ще раніше стало відомо, що «розділення посад», яке було офіційним приводом для зміни керівництва театру, стало лиш нагодою для отримання посади директора театру  однопартійцем губернатора, керівником ансамблю «Конвалія»  Ігорем Спінулом. Адже як ще можна пояснити той факт, що замість розділення посад  пропонується змінити статут так, щоб ліквідувати посаду художнього керівника і ввести посаду головного режисера.

На перший погляд – різниця невелика. Але насправді – кардинальна! Особливо коли врахувати, що в положенні про конкурс вимоги до директора мінімальні. Фактично, за умовами цього розпорядження,  директором театру може бути вже той, хто пропрацював на керівних посадах п’ять років і закінчив… скажімо, мистецький факультет педагогічного університету! Такі критерії дуже чітко підходять під кандидатуру протеже обласної влади – Ігоря Спінула. Що ж буде далі? Директор, який до останнього часу не мав нічого спільного з театром, братиме на роботу того ж головного режисера й увесь технічний і творчий персонал! Затверджуватиме  акторський склад, графік постановок тощо.

Можливо, члени конкурсної комісії є незалежними спеціалістами, фахівцями у театральній справі, і вони зможуть обрати професіонала?  З чотирнадцяти членів комісії сім – керівники або працівники комунальних закладів області, 3 – працівники апарату обласної адміністрації, двоє – депутати обласної ради і лиш один людина відносно незалежна – професор кафедри літератури КДПУ ім. Винниченка. І звичайно, не обійшлося без одного з головних виконавців «покращення життя вже сьогодні» на Кіровоградщині, заступника голови обласної ради Олександра Шаталова.

До речі, про специфічні зміни до статуту Кіровоградського театру члени постійних комісій обласної ради дізналися в другій половині дня в п’ятницю 10 лютого. Свої пропозиції депутатам пропонують вносити аж до…понеділка 13 лютого! Тобто, навіть коли такі пропозиції і є, то щоб їх внести, потрібно дуже і дуже постаратись.

Результатом таких змін  статуту «під свого» може стати руйнування структури та колективу театру, напрацьованого десятиліттями  іміджу. Поки що єдиний професійний вихід із ситуації запропонували в громадському об’єднанні «Перевесло».

У своєму зверненні до губернатора представники творчої інтелігенції Кіровограда пропонують ввести в склад конкурсної комісії компетентних працівників Міністерства культури, «Спілки театральних діячів України»,  а також   професора КДПУ ім. В. Винниченка Григорія Клочека, професора сценографії, головного художника театру  Павла Босого. Окрім того,  у разі відсутності посади художнього керівника, до директора театру обов’язково повинні  бути застосовані вимоги  як до художнього керівника. А це – спеціальна вища театральна освіта та стаж роботи у театральному закладі режисером не менше п’яти років.

Лідія Ріпецька

Фото: Артем Дубовик


http://gre4ka.com.ua/arttoloka/komu-teatr.html