Четвер, 25.04.2024, 23:40
Український Новокозачин
Головна Реєстрація Вхід
Вітаю Вас, Гість · RSS
Меню сайту
Категорії розділу
Мої статті [1131]
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 181
Статистика
Форма входу
 Каталог статей
Головна » Статті » Мої статті

Баба Марта


  Починаючи з далекого минулого  болгари святкували перше березня як день приходу весни. Це свято назвали «баба Марта», а його святкування  є одним з шанобливих і давніх болгарських народних звичаїв.  Цього дня за традицією рідним і близьким дарували спеціальний двокольоровий червоно-білий амулет, що носить назву мартени ця мартениці виготовляли спеціально до дня  1 березня, коли за болгарськими звичаями починається новий господарський рік. Білий колір амулета символізує чоловіка, силу, сонце, а потім був переосмислений як колір невинності і непорочності; а червоний колір крові, жіночого начала, здоров’я та народження нового життя.


  Виготовляла мартениці старша в родині жінка. Діти носили їх на шиї або правій руці, дівчата та молоді жінки вплітали в косу. Перші дні березня з 1 по 9 болгари називають Мартенівським тижнем, і люди носили мартениці до тих пір поки не прилетять ластівки та лелеки. Потім їх вивішували на позеленіле або квітуюче дерево. Підчас свята в болгарських селах на день Баби Марти збиралися всім селом щоб спалити солом’яне опудало, дивитися як воно горить, що символізувало  перемогу над злом, яке накопичилося за зиму.

 На це свято болгарськими селами ходили хлопчики-підлітки з саморобними паперовими та дерев’яними птахами закріплених на жердинах, заходили до кожного двору та співали обрядові пісні, за що їх частували цукерками та пряниками.

 От і цього 1 березня свято Баби Марти провели у Кіровоградському краєзнавчому музеї,  у відділі природи працівники музею разом обласною організацією об’єднання болгар «Нашите хора». Виконавці з ансамблю болгарської пісні «Зорніца» співали болгарських пісень, водили хоровод та розповідали гостям свята з ЗОШ№24. Під час свята була проведена вікторина та майстер-клас з виготовлення мартени. Бажаючі мали нагоду придбати болгарські сувеніри.

 Як розповів голова обласної організації об’єднання болгар «Нашите хора» Сергій Осадчий, болгарська вільшанська діаспора Кіровоградщини найчисленніша в Україні, а болгарська діаспора в Україні найбільша. А ще за слова болгар, лише кожний п’ятий болгарин мешкає на історичній батьківщині на Балканах, а всі інші розпорошені по діаспорах по всьому світу. У свій час на території України ще до зародження Київської Русі  майже п’ятдесят років існувала Велика Болгарія на чолі з ханом Курбатом, могила якого знайдена та доглядається і нині на Полтавщині. Те державне утворення простягалося майже від Уралу до Балкан.

 Під час свята було багато цікавого спілкування, присутні ознайомилися з невеличкою виставкою художника Олександра Осадчого, переглянули фільм Наталії Клименко  «Болгари Кіровоградщини» та ті хто був на таких заходах відкривали для себе «болгарський світ».

 

Анатолій  Авдєєв

Категорія: Мої статті | Додав: graf (13.03.2012)
Переглядів: 483 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Copyright MyCorp © 2024
Пошук
Друзі сайту
Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz