Четвер, 25.04.2024, 05:12
Український Новокозачин
Головна Реєстрація Вхід
Вітаю Вас, Гість · RSS
Меню сайту
Категорії розділу
Мої статті [1131]
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 181
Статистика
Форма входу
 Каталог статей
Головна » Статті » Мої статті

Мініферми - двигун прогресу


«Кіровоградська правда» вже кілька років слідкує за групою сільських обслуговуючих кооперативів, що виникли в області й об’єднують дрібних виробників молочної продукції. Не вперше контактуємо й з «ідеологом» цього руху на Кіровоградщині Валентином Луценком. Він переконаний, що форма співробітництва, започаткована фірмою «Данон», має велике майбутнє, як для неї, так і для тутешніх селян. На чому будується така думка?

Перші ростки – «Казарнянський добробут», «Іванковецький світанок», а з часом СОК «Чорноліський» (Знам’янський район) та «Глодосяночка» (Новоукраїнський район) показують себе з найкращого боку.

Наприклад, «Казарнянський добробут» сьогодні єднає 63 сім’ї приватних виробників і постачає для споживання 2,5 тонни молока щодня. Основним клієнтом цих кооператорів є відома компанія «Данон», що активно освоює український ринок, створивши завод «Данон-Дніпро» в Херсоні та потужності в Києві й Кременчуці. Підприємства спеціалізуються на виробництві високопоживних йогуртів та інших молочних продуктів. Тож їм потрібна якісна сировина. Марка європейського класу знайшла її в Україні, започаткувавши кооперацію, у тому числі й на Кіровоградщині, із закупівлею молока у сільських дрібних виробників. Вважається, що домашні міні ферми з 5-10 корів є рентабельними і перспективними.

Замовники, для розвитку стосунків із селом, безплатно завозять своїм здавачам сировини корів-нетелей від високопродуктивних батьків. Єдина умова – перших теличок також потрібно безплатно віддавати родичам, сусідам, знайомим для збільшення стада та розширення молочарської бази.

Другого квітня при обслуговуючому кооперативі «Чорноліський» проведено лотерею між мешканцями сіл Кучерівка, Казарня й Іванківці, у якій розіграні 22 нетелі високоудійної української чорно-рябої породи. Десяток теличок залишилося в Кучерівці, а по шість припало на два інші села. І треба було бачити, як майбутні господарі вигравали тих корівок, які попередньо впали їм в око. Дорослі раділи, як діти.

На підході ще 18 молодих корівок, кожна з яких коштувала дарувальникам 27 тисяч гривень. Ця закупівля стала можливою завдяки американській благодійній організації «Добробут громад» (колишній Хайфер Прожект Інтернешенл), що провела кампанію збору коштів у сумі 1,6 мільйона доларів для проекту «Розвиток молочарських кооперативів в Україні». На кучерівському заході директор проекту Віктор Кмитко зазначив: «Ми створюємо сучасні молокопункти і надаємо племінних високопродуктивних корів на умовах передачі дару. Пропагуємо ефективні методи в тваринництві за будь-яких ринкових умов».

У відповідь голова Знам’янської РДА Віктор Горб мовив добре слово за проведену акцію, оскільки вона дає роботу й заробіток сільським мешканцям у ненайкращі для України часи. Посадовець тільки трохи посумував, що процес розрахований на віддалену перспективу, а хотілося б результатів швидших. Валентин Луценко погодився, але діватися нікуди – такі «закони жанру». До речі, проїхавши маршрутом Трепівка-Копані-Топило-Кучерівка, наочно побачимо більшу занедбаність сіл, чим далі в «глибинку». Отже, моменти взаємовигідного економічного співробітництва дають безсумнівну користь таким напівзабутим населеним пунктам.

Казарнянський сільський голова Тетяна Халявинська також вітає плідні контакти з такими відповідальними партнерами, як «Данон» і «Добробут громад». Вони призвели до сучасного облаштування і впорядкування гарного ігрового майданчика біля дитячого садочка в Казарні. У закладі уже набралася ще одна група дітлашні, бо, як хвалиться пані Тетяна, тепер народжуваність у селах, об’єднаних сільрадою, різко пішла вгору і перевищила смертність. Вона, звісно, не твердить, що це завдяки виключно кооперативу «Казарнянський добробут», але факт залишається фактом. Голова уже вряди-годи задумується над поверненням місцевій восьмирічній школі колишнього статусу десятирічки. І хто знає, як розпорядиться час.

У районі виношуються плани побудови міні молокозаводу, а отже й Казарня може претендувати на розміщення його тут. Так би мовити, щоб далеко не їздити.

Микола ЛИСОГОР

Категорія: Мої статті | Додав: graf (27.04.2012)
Переглядів: 421 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Copyright MyCorp © 2024
Пошук
Друзі сайту
Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz