Вівторок, 23.04.2024, 16:05
Український Новокозачин
Головна Реєстрація Вхід
Вітаю Вас, Гість · RSS
Меню сайту
Категорії розділу
Мої статті [1131]
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 181
Статистика
Форма входу
 Каталог статей
Головна » Статті » Мої статті

Єлизаветградська гусарія


Серед кіровоградського люду з давніх-давен побутує байка про те, чому кіровоградські жінки вродилися такими вродливими: а тому, що котрась там з імператриць (чи-то Єлизавета, чи-то Катерина) розпорядилася назбирати по всій імперії найгарніших жінок і поселити їх біля Фортеці св. Єлизавети, щоб місцевому вояцтву не довелося шукати наречених світ за очі.

Ну, скажімо, з жінками все зрозуміло, а от про яке вояцтво іде мова? Яких-небудь уланів, кірасирів, драгунів чи, може, кавалергардів? Ні. Мова про чоловіків, що ніколи не брали гроші відомо за що – про гусарів.


Так, ви не помилилися, у Кіровограді базувався один із перших гусарських полків Російської імперії. Серед інших українських міст таким «привілеєм» користувалися ще наша сусідка Олександрія, а також Ізюм, Лубни, Маріуполь, Ольвіополь, Охтирка, Павлоград (де стоїть пам'ятник чи не найвідомішому павлоградцю – поручику Ржевському), Суми. Додайте сюди столичних гвардійців, два білоруські й один сибірський гусарський полки – от вам і вся первісна географія російської гусарії: 8 українських міст проти двох білоруських і двох російських! Повна офіційна назва полку звучала наступним чином:
3-ій гусарський Єлизаветградський Його Імператорської Високості Великої Княжни Ольги Миколаївни полк

Враховуючи, що це число журналу лютневе (День св. Валентина), а наступне буде березневим (Міжнародний жіночий день) сьогодні із велетенського діапазону тем, пов'язаних із нашими гусарами, ми зупинимося на його жінках-покровителях. Недарма одним із прізвиськ полку земляків було «Ольжині гусари».


Цікаво, що насправді мова йде аж про дві Ольги Миколаївни, і обидві з них – Романови. Ім'я Великої Княжни єлизаветградський кавалерійський гарнізон отримав згідно Вищого наказу від 1 січня 1845 р. Ольга Миколаївна Романова (1822 – 1892), донька Миколи І, лишалася шефинею місцевих гусарів ледве чи не до своєї смерті, по якій естафету в своєї двоюрідної прабабусі перейняла інша Ольга Миколаївна Романова (1895 – 1918), донька Миколи ІІ. На жаль, в обох доля склалася не найкращим чином. Перша Ольга Миколаївна дуже довго як на той час і вінценосний статус батьків ходила в дівках. Шлюбні махінації старших повсякчас ламалися, наче непіддатлива головоломка, і вродлива розумна дівчина без натяку на вередливість та перебірливість лишалася без своєї другої половинки. Аж у 24 роки (!) їй нарешті підібрали в наречені Карла, короля Вюртемберґа, але нащадків у цієї в усьому іншому щасливої пари не було. Друга Ольга Миколаївна особливого сліду по собі також лишити не встигла. Адже офіційно вона – страстотерпець, простіше кажучи православна мучениця (див. рік її смерті), а такого титулу від доброго життя не наживають. Разом із батьком її розстріляли в єкатеринбурзькому Будинку Іпатьєва у ніч із 16 на 17 липня першого року Жовтневого перевороту.

…У ті часи існувала традиція зображувати армійських покровителів (навіть жінок) в одностроях відповідних частин, що ми, власне, вам і пропонуємо. Акварельний портрет 1-ої Ольги Миколаївни пензля Володимира Ґау (1845) і рідкісний фотокадр із зображенням 2-ої Ольги Миколаївни. Обидві роботи були віднайдені трудами військового історика Олександра Воронова, якому ми висловлюємо заочну подяку за цікаві кіровоградському краєзнавству матеріали.

Богдан Стасюк, журнал "Ланруж"

http://www.kirovograd.net/sport_ease/2010/2/10/yelizavetgradska_gusarija.htm


Категорія: Мої статті | Додав: graf (10.02.2010)
Переглядів: 510 | Коментарі: 1 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Copyright MyCorp © 2024
Пошук
Друзі сайту
Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz