Четвер, 26.04.2018, 03:20
Український Новокозачин
Головна Реєстрація Вхід
Вітаю Вас, Гість · RSS
Меню сайту
Категорії розділу
Мої статті [1131]
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 181
Статистика
Форма входу
 Каталог статей
Головна » Статті » Мої статті

Златопільська гімназія: новітня історія

 Проіснувавши 84 роки Златопільська гімназія у жовтні 1920 року, склавши останній звіт, припинила своє існування. Приміщення гімназії в той час – це рукотворне диво в стилі українського бароко, яке зупинило лік часу, та, ніби в дрімоті, аналізувало пройдені історичні віки, з тугою чекаючи своєї участі…Довгий час приміщення пустувало. У 1924 році в ньому почав діяти лікбез. А ще через рік почала функціонувати середня школа №1 ім.І.Франка, яка зробила перший випуск у 1937 році. У зв’язку з катаклізмами, які відбувалися в державі, було втрачено навчальний заклад, добрі освітянські традиції, прогресивні методи, кадри.

Пізніше середня школа №1 відродиться, відродиться в кращих традиціях, стане одним із кращих навчально-виховних закладів Златополя, після об’єднання районів і міста Новомиргорода. 

У середній школі №1 склався творчий педагогічний колектив завдяки наполегливій роботі її керівників.

У 1992 році Новомиргородська СШ №1 перейшла в новозбудоване приміщення, а її приміщення (приміщення колишньої історичної Златопільської гімназії) були передані під філіал кібернетико-технічного коледжу Кіровоградського інституту сільськогосподарського машинобудування, який проіснував один навчальний рік.

У 1993-1994 навчальному році коледж було реформовано в Новомиргородський ліцей.

З метою привернення уваги широкої громадськості і державних органів до справи врятування історичної пам’ятки, у 1996 році було проведено Всеукраїнську науково-практичну конференцію "Златопільська гімназія – минуле, сучасне, майбутнє". Щорічно перед державними органами піднімались питання про виділення цільових коштів на реєстрацію вказаного приміщення. Однак державної допомоги так і не було надано.

Під час робочої поїздки Президента України до Кіровоградської області 26.12.1998 року, на нараді з керівниками підприємств було поставлено питання про виділення коштів з державного бюджету на реставрацію Златопільської гімназії.

Адміністрація Президента України дала доручення (лист № 02-05/11 від 05.01.99 р.) Державному комітету містобудування, архітектури та житлової політики України, разом з Кіровоградською облдержадміністрацією внести відповідні пропозиції. 

Управління містобудування та архітектури облдержадміністрації направило листа в Держбуд України (лист №25 від 03.02.99 р.) з проханням передбачити в 1999 році кошти на реставрацію гімназії.

Для включення в план вищевказаної будівлі до Держбуду України необхідно було Новомиргородській районній державній адміністрації представити всю науково-дослідну та проектно-кошторисну документацію. Документація була виготовлена проектною групою МСН РППМ ще в 1993 році, але експертиза не була проведена, що значною мірою ставило під загрозу включення даного об’єкта до державного плану. І тоді Управління містобудування й архітектури Кіровоградської обласної державної адміністрації звернулося з проханням вирішити питання оплати експертизи проектно-кошторисної документації на реставрацію Златопільської гімназії.

 Тодішній голова Новомиргородської райдержадміністрації В.Т.Кислун відповів: "Районною радою та райдержадміністрацією було вжито ряд заходів щодо збереження пам’ятки архітектури – відновлено покриття гімназії, заключено контракти з обласною реставраційною майстернею на виконання проектних робіт по відродженню та відновленню будівлі. Вартість проектних робіт згідно контракту – 12498 грн. Незважаючи на складний фінансовий стан, Новомиргородська райдержадміністрація винайшла кошти на фінансування першого етапу проектних робіт – в сумі 3000 грн., але не має можливості оплатити проект в цілому. Крім того, проектно-кошторисна документація підлягає проведенню експертизи, що теж потребує значних коштів. Враховуючи важливість збереження будівлі для суспільства, її історичну значимість, пропонуємо:

винайти можливість профінансувати проектні роботи та проведення експертизи проектно-кошторисної документації по реставрації Златопільської гімназії в місті Новомиргороді в сумі 11 тис. грн.;

орієнтовна вартість ремонтно-реставраційних робіт по відновленню будівлі гімназії – 2,5 млн. грн. Для проведення цих робіт просимо внести об’єкт до Державного плану з послідуючим фінансуванням.

Пізніше, в травні 2001 року, Новомиргород попросить в заступника голови облдержадміністрації Ковальчука М.М. винайти можливість профінансувати заключний етап проектних робіт у сумі 6 тис. грн. Але в червні того ж року, управління містобудування та архітектури Кіровоградської облдержадміністрації розведе руками: "Регіональна служба охорони і реставрації пам’яток містобудування та архітектури облдержадміністрації при формуванні плану соціально-економічного розвитку на 2002 рік передбачає включити проведення ремонтно-реставраційних робіт вищезгаданої гімназії до переліку об’єктів, що будуть фінансуватись з державного бюджету у 2001 році, профінансувати проектні роботи у поточному році немає можливості" ( з листа начальника управління О.Бондаренка від 15.06.2001 р. №264).

З того часу жодного зрушення справи з реставрацією Златопільської гімназії не було. Однак новомиргородці не втрачають надії...

Олена Король, українознавець
Категорія: Мої статті | Додав: graf (01.03.2010)
Переглядів: 357 | Коментарі: 1 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Copyright MyCorp © 2018
Пошук
Друзі сайту
Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz