Середа, 23.05.2018, 16:04
Український Новокозачин
Головна Реєстрація Вхід
Вітаю Вас, Гість · RSS
Меню сайту
Категорії розділу
Мої статті [1131]
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 181
Статистика
Форма входу
 Каталог статей
Головна » Статті » Мої статті

Тут вчилися таланти


На вулиці Фрунзе, поблизу ЗАТ «Червона зірка», розташована красива старовинна будівля, виконана в строгому класичному стилі. Проти входу в нього на високому постаменті встановлений бюст з білого карельського мармуру, а між ними – три книги. Вони символізують «вищі» учбові заклади, професором яких була людина, відображена в пам'ятнику. Це Віктор Іванович Грігоровіч – видатний учений – славіст, професор Московського, Казанського і Одеського університетів. Якийсь час він жив в Елісаветграде, викладав в місцевому реальному училищі, про яке ми розповідаємо.
...До 1870 року в Елісаветграде не було середнього учбового закладу. Ініціатором підстави його виступило земство повіту. Вирішено було відкрити реальне училище. Земство виходило з того, що з відкриттям його в повіті з'явиться учбовий центр, який дасть земству утворених і корисних місту фахівців в області сільськогосподарського

виробництва і техніка. Крім того, училище повинне готувати кваліфікованих вчителів для земських шкіл, головним чином для села. Науковою програмою передбачалася здача випускниками іспитів екстерном на право надходження у вищі учбові заклади.
Відкриття училища відбулося в серпні 1870 року. Знаходилося воно спочатку в приватному будинку на Палацовій вулиці. ( Тепер в нім знаходиться райвідділ міліції, вул. Леніна, 6). Пізніше для нього спорудили спеціальне приміщення, про яке йде мова. Воно мало 35 кімнат, було оточене садом, серед нього знаходилися майданчики для ігор учнів. Були також гімнастичний зал зі всіма необхідними для занять снарядами, зал для гри в кеглі. При училищі працювала метеорологічна станція, її очолював викладач училища і член міської думи Григорій Блізнін. Директором училища працював відомий в місті громадський діяч Михайло Завадський, головою педради був Павло Зелений – голова міської управи і земства, пізніше міський голова Одеси. Викладачами в різний час працювали професор Віктор Грігоровіч і краєзнавець-історик Володимир Ястребов.


Училище виконувало значну наукову і просвітницьку роль в місті і повіті. При нім існували вечірні класи художнього і технічного малювання, по недільних днях проводилися безкоштовні народні религийно-моральные читання, на метеостанції вивчалася астрономія. Бібліотека училища налічувала майже десять тисяч найменувань книг і журналів. Працювали історико-географічний і історичний музеї, кабінети фізики і природи з хімічною лабораторією. У 1896 році в училищі для старших класів, що вчаться, були введені заняття по фехтуванню на рапірах. Учні мали можливість здійснювати екскурсії в інші міста, вони побували, зокрема, в Кривому Розі, Нижньому Новгороді, Москві. Організовувалися літературно-музичні ранки спільно з іншими учбовими закладами.
У училищі викладав музику український поет і композитор, автор відомих «Вечорніць» до спектаклю «Наталка Полтавка» Петро Ніщинський, живопис – талановитий художник Федір Козачинський. Тут вчилися майбутні корифеї українського професійного театру Микола Садовський, Панас Саксаганський, Анисим Суслов, відомий в світі поет Євгеній Маланюк, письменники Юрій Яновський, Демьян Бідний, професор живопису Олександр Осмеркин і інші діячі вітчизняної науки і культури.

Сьогодні колишнє реальне училище реорганізоване в технікум Кіровоградського Національного університету. Він готує кадрів для машинобудівної галузі -операторов комп'ютерного набору, водіїв, слюсарів по ремонту автомобілів, токарів. Випускники технікуму мають право вступати до Національного університету на другий або третій курс.
Памятник в.І. Грігоровічу, про яке мова йшла на початку нашої публікації був відкритий 18 жовтня 1892 року на кладовищі Петропавловськом на вулиці Полтавської. Пожертвування на його виготовлення зібрали студенти і викладачі Москви, Казані, Одеси. Найактивнішу участь в зборі засобів взяли жителі Елісаветграда, вони здали близько 500 рублів із загальної суми 2050. Автор пам'ятника — одеський скульптор В.Едуарде. Біля технікуму встановлена копія пам'ятника, оригінал знаходиться на Рівненському кладовищі Кіровограда.
Юрій МатівосПочесний член Всеукраїнського союзу краєзнавців, заслужений журналіст України
Категорія: Мої статті | Додав: graf (18.03.2010)
Переглядів: 225 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Copyright MyCorp © 2018
Пошук
Друзі сайту
Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz