Субота, 27.04.2024, 03:05
Український Новокозачин
Головна Реєстрація Вхід
Вітаю Вас, Гість · RSS
Меню сайту
Категорії розділу
Мої статті [1131]
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 181
Статистика
Форма входу
 Каталог статей
Головна » Статті » Мої статті

ЧАС ЖОРСТОКИХ ПЕРЕМІН

ЧАС ЖОРСТОКИХ ПЕРЕМІН

Петро Кизименко, "Вечірня газета"
09.11.2001, 14:43

Від редакції. Більше трьох років тому на сторінках "Вечірньої газети” діяла рубрика "Наш край 80 років тому”, яку вів Петро Кизименко, головний спеціаліст архіву Кіровоградської області, науковець. На жаль, не все було тоді опубліковано. Дещо вимагало доопрацювання. Сьогодні ми подаємо допис, який не був надрукований за життя краєзнавця. В ньому розповідається про переломний в історії України час — Жовтневу революцію 1917 року, і що тоді відбувалося в Єлисаветграді.

(ОСІНЬ. 1917 РІК)

В Україні ширилося безладдя. У Єлисаветграді 11-19 вересня страйкували робітники млинів, трамвайного депо, вимагаючи ліквідації загрозливого становища з продуктами харчування й підвищення зарплати. У жовтні 1917 року під керівництвом більшовиків розпочався загальний страйк єлисаветградських робітників. Їх підтримали залізничники повіту. Ширилися й селянські виступи. У Ганнівській, Глодоській, Рівнянській і Новоукраїнській волостях селянські політики обліковували й розподіляли поміщицьку землю серед бідноти...

В країні йшла активна більшовицька пропаганда й агітація. 7.11.1917 (25.10) більшовики під керівництвом В.І.Леніна захопили владу в Петербурзі. Вже наступного дня ця новина стала відомою й на території сучасної Кіровоградщини. Відбулося позачергове засідання Єлисаветградської Ради. По підприємствах, у місцевому гарнізоні відбулися масові мітинги й збори. Водночас діячі місцевого національно-визвольного руху почали поповнювати єлисаветградський гарнізон українськими січовиками. В Єлисавет-граді, Знам’янці й Долинській розпочалося формування гайдамацьких полків. Згідно з даними штабу Одеського військового округу, гайдамацькі сили в грудні налічували на сучасній Кіровоградщині піхотні дивізію і полк. Наприкінці листопада для охорони залізничної лінії "Долинська — Знам’янка — Фундукліївка” надіслано двадцятий полк третьої Долинської козачої дивізії, інший полк зайняв лінію "Єлисаветград — Помічна — Новомиргород”. У цей же час скоїлося пограбування маєтку у Панчевому. До Єлисаветградщини постійно прибували все нові й нові більшовицькі агітатори. Так наприкінці листопада для організації революційної допомоги від петроградських робітників прибула група солдатів і матросів. Також на південь України за завданням ЦК РСДРП(б) і РНК для агітаційно-масової роботи була направлена група агітаторів на чолі з Володарським. 23 листопада на засіданні Ради з лекцією виступив Зінов’єв. Час жорстоких перемін розпочався. Але життя є життя. І, наприклад, ніщо не завадило блискучій Вірі Холодній першого вересня 1917 року виступити в Єлисаветграді з програмою "Истерзанная душа”. З 14.09 відкриті курси живопису й малювання під керівництвом художників А.М.Нюренберга й М.Т.Цеткіна, а 15 вересня — ритмічної гімнастики за системою Жана Делькроза. 26.09 відбувся єдиний концерт скрипаля-віртуоза Михайла Серденка. 27.09 — виступ танцюристки Ельзи Крюгер... Невирішеним на шпальтах газет лишилося запитання: "Клоун Дуров! — Был ли у нас?”

Петро Кизименко, "Вечірня газета"
09.11.2001, 14:43


Підготувала Ольга КИЗИМЕНКО

Категорія: Мої статті | Додав: graf (21.03.2010)
Переглядів: 583 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Copyright MyCorp © 2024
Пошук
Друзі сайту
Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz