П`ятниця, 25.05.2018, 16:04
Український Новокозачин
Головна Реєстрація Вхід
Вітаю Вас, Гість · RSS
Меню сайту
Категорії розділу
Мої статті [1131]
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 181
Статистика
Форма входу
 Каталог статей
Головна » Статті » Мої статті

ІНАКШЕ НАМ НЕ ВИЖИТИ
 Так склалося, що ми з вами живемо в унікальному місті – місті, на території якого дії єдине в Україні і найбільше в Європі урановидобувне підприємство.

Можна було б цим пишатися, якби не згубні для нас  наслідки діяльності уранової шахти. Так, Кіровоград входить у трійку українських міст з найвищим рівнем захворюваності на рак. А в деяких кіровоградських мікрорайонах від підземних вибухів, які проводять гірники,  руйнуються житлові будинки.

У той же час ми не отримуємо від держави елементарних соціальних послуг. Безплатне лікування залишається голою декларацією, не здійснюється профілактика онкологічних захворювань. Розглядаючи скарги кіровоградців з приводу руйнування житла, поважні комісії з числа представників гірничої галузі видають висновки про те, що це, мовляв, обман зору. Що ж стосується дії газу радону – продукту природного розпаду урану, який через розломи в рудах виходить на поверхню, – спеціалісти з гірничого відомства ще не дійшли такого ступеня нахабства, щоб стверджувати, що він корисний для людського організму.  Але вони доводять, що від вибухів в шахті кількість викидів радону не збільшується. Хоча незалежні фахівці наполагають на протилежному.   

Отже, держава просто закриває очі на те, що кіровоградці вимирають. Нам пропонується втішатися тим, що уранова шахта забезпечує невелику частину нас смертельною роботою.  Та  хіба це справедлива плата кіровоградській громаді за те, що вона дозволяє державі в особі урановидобувного підприємства користуватися земельними ділянками, під якими знаходяться цінні поклади?

Звісно, нам  було б нерозумно вимагати закриття шахти на нашій території, оскільки від її роботи залежить енергетична могутність держави, а, значить, і  незалежність України. Але ми маємо право на належні компенсації від держави за те, що живемо в таких небезпечних умовах.

Це право можна реалізувати шляхом визнання Кіровограда зоною надзвичайної екологічної ситуації. Такий порядок передбачено Законом України «Про зону надзвичайної екологічної ситуації».   Згідно з ним, надзвичайною екологічною ситуцією вважається надзвичайна ситуація, при якій на окремій місцевості сталися негативні зміни в  навколишньому природному середовищі, що потребують надзвичайних заходів з боку держави. Уже вибіркові, епізодичні радіологічні виміри,  які досі  проводилися в Кіровограді (на більш серйозні дослідження нібито не вистачає коштів), показують, що в окремих мікрорайонах, приміщеннях (в тому числі дитячих садках!) показники радіаційного забрудення перевищують допустимі норми в 5 – 6 разів.  Та вже цього достатньо, щоб вимагати від держави надання Кіровограду спеціального екологічного статусу!

У разі визнання нашої території  зоною надзвичайної екологічної ситуації держава, згідно з названим вище законом, зобов’язана буде виділяти Кіровограду додаткові фінансові та інші матеріальні  ресурси, достатні для нормалізації екологічного стану та відшкодування завданих місту і його жителям збитків. Це означає і поліпшення медичного обслуговування, і розв’язання проблем тих кіровоградців, чиї помешкання руйнуються від підземних вибухів, і ще багато чого.

Визнання своєї території зоною надзвичайної екологічної ситуації уже домоглася влада міста Калуша та ще деяких населених пунктів  Івано-Франківської області, де виникла загроза для життя і здоров’я людей внаслідок господарської діяльності хімічних підприємств. Тепер всі калуські школярі оздоровлюються в «Артеку» і «Молодій гвардії»,  медичні заклади отримали сучасну апаратуру, в місцеві  бюджети з державного надходять серйозні кошти – десятки мільйонів гривень.  Багато домомогають Калуському району й міжнародні  благодійні фонди. Бо всі знають, що держава визнала цю територію зоною екологічного лиха.

 Щоб здобути для Калуша спеціальний екологічний статус, тамтешня влада провела референдум. Жителі міста одноголосно висловилися за визнання населеного пункту зоною надзвичайної екологічної ситуації. Переконаний, кіровоградці б висловилися б так само. Ви щось чули про такі ініціативи від кіровоградської влади? Я теж.

 Переконаний, слід вимагати від держави і додаткових пільг для жителів Кіровограда –  у вигляді дострокового виходу на пенсію, права на періодичне санаторно-курортне лікування тощо. А податки з прибутків шахти , яка діє на території Кіровограда, мають залишатися у нашому місті, а не спрямовуватися в державну казну та бюджет сусідньої області, на території якого зареєстрована головна контора урановидобувного гіганта.

Всі ці питання – непрості, їх не вирішити за місяць – два. Але починати колись треба. І, як показує досвід Калуша, багато що залежить від волі громади.  Ми повинні нагадати державі про себе, інакше вимремо як мамонти.

 

  

Олександр Завітневич,   Голова Кіровоградської обласної організації

   Народної Екологічної партії    

 

 

Категорія: Мої статті | Додав: graf (23.08.2010)
Переглядів: 253 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Copyright MyCorp © 2018
Пошук
Друзі сайту
Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz