Четвер, 25.04.2024, 02:35
Український Новокозачин
Головна Реєстрація Вхід
Вітаю Вас, Гість · RSS
Меню сайту
Категорії розділу
Мої статті [1131]
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 181
Статистика
Форма входу
 Каталог статей
Головна » Статті » Мої статті

Зустріч з відомим краєзнавцем



В бібліотеці імені Бойченка пройшла зустріч студентів Кіровоградського ліцею побутового обслуговування з відомим краєзнавцем Вадимом Васильовичем Смотренком.

Автор і ведучий радіо- та телепередач з історії рідного краю, краєзнавець, який створив колекцію малюнків художньої ковки будинків міста 19-20 століть, один із авторів книг про рідний край, познайомив присутніх з історією заснування фортеці святої Єлизавети.

Вадим Васильович розповів про активне заселення краю вихідцями з Росії, Сербії, Болгарії, яке розпочалось в середині ХVІІІ століття. У 1752 році було адміністративно засновано Нову Сербію, а в 1754 році – фортецю Святої Єлисавети, що згодом з форштадтами стала м. Єлисаветградом (сучасний Кіровоград) – центром повіту Херсонської губернії.

Фортеця Святої Єлисавети майже повністю збереглася до нашого часу завдяки лікарні, заснованій тут ще 1777 р., та радянському військовому меморіалу, створеному в 1944 р. Сьогодні фортеця становить собою унікальну фортифікаційну пам'ятку XVIII ст., до якої інтерес науковців зростає з кожним роком. Це єдина в Європі земляна фортеця вобанівської системи, яка збереглася.

Цікаво було дізнатися студентам про архітектурну славу Єлисаветграда, зокрема про будівлі Якова Паученка і Олександра Лишнєвського.

Споруди Паученка вражають віртуозністю цегляної кладки, через що його авторський стиль пізніше назвали "українським цегляним". Це було поєднання староруських форм з традиційно національними та окремими елементами різних стильових напрямків.

Зокрема будинок Вайсенберга, нині обласне управління охорони здоров'я, електроводолікарня Гольденберга, нині третя міська, будинок банку на розі колишніх вулиць Двірцевої та Інгульської, з неокласичним фасадом, таким же декором та власний будинок архітектора, зараз тут міститься меморіальний музей відомого художника Олександра Осмьоркіна, уродженця Єлисаветграда і племінника архітектора Панченка.

А Лишнєвський залишив по собі синагогу, зведену в мавританському стилі, жіночу гімназію, де зараз функціонує педагогічний університет, будинок Барського (нині обласний краєзнавчий музей) - маленький шедевр, замішаний на кількох стилях підряд.

Також Вадим Васильович розповів студентам про розвиток хлібопекарської справи в Єлисаветграді, що особливо зацікавило майбутніх спеціалістів цієї галузі.

Відвідувачі переглянули відеопрезентацію та викладку нових книг по краєзнавству, що є в бібліотеці. Серед них були представлені : Маленький Париж: Елисаветград в старой открытке, На память о родном крае : История Центральной Украины в слове, красках, фотографиях и почтовых открытках, Матівос Ю. Вулицями рідного міста.

http://lib.kr.ua/index.php?zahid=0&year=2009


Категорія: Мої статті | Додав: graf (25.09.2010)
Переглядів: 457 | Коментарі: 2 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Copyright MyCorp © 2024
Пошук
Друзі сайту
Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz