П`ятниця, 19.04.2024, 16:23
Український Новокозачин
Головна Реєстрація Вхід
Вітаю Вас, Гість · RSS
Меню сайту
Категорії розділу
Мої статті [1131]
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 181
Статистика
Форма входу
 Каталог статей
Головна » Статті » Мої статті

РОДИННЕ ГНІЗДО КАРДАСЕВИЧІВ-ТАРКОВСЬКИХ
У своїй публікації я хочу розповісти про родинне гніздо Кардасевичів, Тарковських, Тобілевичів. Пращури Кардасевичів були графами, герцогами. Вони мали золоті копальні. Але так склалась їх доля, що вони поселилися у степовій частині України - на Херсонщині, в селі Миколаївці (нині Кіровоградського району). Воно засновано Кардасевичами в кінці 18 століття. Тепер Миколаївка - центр сільської ради, розташований за 29 км на південний захід від Кіровограда і за 5 км від залізничної станції Шостаківка.
   У лютому 1918 року тут  було встановлено радянську владу. У 1929 році виник керший колгосп ім. Карпенка-Карого. Працював під цією назвою до 1938 року. В Миколаївці Кардасевичі побудували маєток, який існував до революції. Тепер від нього залишився в землі лише фундамент. На початку 60-х років 20 століття рішенням правління колгоспу ім. Жданова на колишній садибі Кардасевичів було посаджено сад. Калітан Кардасевич у Миколаївці мав 800 десятин землі. Кардасевичі були освіченими, високодуховними людьми. У них було 2 доньки - Марія і Емілія. Одного разу до К. Кардасевича приїхав відставний штабс-ротмістр Ново-Архангельського Уланського полку Карл Матвійович Тарковський, який теж мав маєток у Миколаївці. К.М. Тарковський закохався в Марію Кардасевич. Згодом одружився з нею. У родині Тарковських народилось 5 дітей: Микола, Євгенія, Надія, Віра, Олександр. Всі вони хрещені у Благовіщенський церкві села Миколаївка, яка була побудована на кошти Кардасевичів і Тарковських. Пізніше відкрито було школу для простого люду - церковно-приходську. Біля церкви з лівого боку стояла статуя дівчини у білому вбранні з вінком на голові. На підніжжі статуї було написано "Варвара Великомучениця". Правив у цій церкві піп, уродженець с. Миколаївки Митрофан Ковалевський.
   Церкву було закрито у 1932 році. У 1937 році Іваном Микитовичем Мельником (за винагороду) з неї було знято дзвін та хреста. Стіни цієї церкви простояли до 1941 року. Цеглу з неї розібрали і перевезли у Велику Виску для побудови школи. А школа, що у с. Миколаївка побудована Кардасевичами, існувала до 1982 року. В ній навчалися праправнуки Тарковських і Тобілевичів. У державному обласному архіві метричні книги Благовіщенської церкви повідомляють про родину Тарковських. 5 грудня 1847 року народився Микола, який був охрещений 19 грудня. Помер 17 грудня 1848 року і через 2 дні похований біля церкви с. Миколаївки.
   У 1852 році "... у проживающего в селений Николаевки Ново-Архангельского Уланского полка штабс-ротмистра Карла Матвеевича Тарковского, римско-католического вероисповедания, и законной жены Марии Кальтановны, урожденной Кардасевич, православного вероисповедания", 13 березня народилася і 23 березня була похрещена дочка Надія.
   Віра Карлівна Тарковська народилася у цьому же селі 16 жовтня 1853 року і похрещена в Миколаївській церкві.
Після смерті Марії у фундаменті церкви зробили склеп для її поховання. К.М. Тарковський одружився з Емілією, яка була сестрою Марії. Емілія ростила дітей своєї сестри. Марія Тарковська, уроджена Кардасевич, багато зусиль доклала в будівництві церкви та церковно-приходської школи.
   Олександр Карлович Тарковський з'явився на світ 3 жовтня 1862 року. Похрестили 7 жовтня в селі Миколаївці.
   Померли Карл і Емілія в один день від холери 1871 року.
   Іван Тобілевич створив театральний гурток в м. Елисаветграді, в якому активну участь брала Надія Тарковська.
   У меморіальному будинку Карпенка-Карого в експозиції вміщено керсетку та фото Надії Карлівни в ролі Галі ("Назар Стодоля" за Т. Шевченко). Там же є фото І.К. Тобілевича в ролі Назара. Так п'єса "Назар Стодоля" з'єднала дві долі - Івана та Надії. В 1869 році вони одружилися, і батько її виділив кусок землі серед голого степу. Згодом Іван Карпович перетворив його в зелений оазис і назвав цей чарівний куточок Хутір Надія, в честь світлої пам'яті коханої дружини, яка померла 11 травня 1882 року і 13 травня була похована в с. Миколаївці біля церкви. У них народилися діти: Микола, Галя, Юрій, Назар, Катерина, Орися, Віссаріон. Четверо з них - Микола, Галя, Катерина, Віссаріон - померли ще малими і поховані теж в с. Миколаївка.
   Хутір Надія завжди був родинним гніздом, де навіки з'єдналися коріння сімей Тобілевичів-Тарковських. Тут жили Іван Карпенко-Карий, Микола Садовський, Марія Садовська-Барілотті, Олександр Тарковський. Тут були Арсеній Тарковський і його син, відомий кінорежисер Андрій Тарковський. На Хуторі Надія у Івана Карповича по його заповіту народжувалися онуки і правнуки.

Валентина ТОБІЛЕВИЧ,
Хутір Надія

Категорія: Мої статті | Додав: graf (21.12.2010)
Переглядів: 899 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Copyright MyCorp © 2024
Пошук
Друзі сайту
Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz