Середа, 23.05.2018, 16:06
Український Новокозачин
Головна Реєстрація Вхід
Вітаю Вас, Гість · RSS
Меню сайту
Категорії розділу
Мої статті [1131]
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 181
Статистика
Форма входу
 Каталог статей
Головна » Статті » Мої статті

Титанова перспектива Кіровоградщини
 Про титанову перспективу на Кіровоградщині говорили давно і довго, і от нарешті той «віз зрушив» з місця. Про це місцевим журналістам розповіли в Кіровограді представники  ТОВ ПКФ «Велта» та Кіровоградської ОДА. В області стартувало будівництво гірничо-збагачувального комбінату по виробництву тітанового концентрату. Його сировинною базою стане карєр з відкритого видобутку ільменіту, який  відкривається поруч з новобудовою. Весь комплекс комбінату, за словами директора з виробництва Владислава Гаєвого, складатиметься з трьох частин: карьєру, збагачувального комбінату та водопостачальної мережі.

 Новий гірничо-видобувний комплекс, що починає будуватися розташований на базі Бірзулівського родовища ільменітів біля села Коробчине, що знаходиться за 18 кілометрів від районного цетра міста Новомиргорода. Планується зведення житла, розбудова системи доріг та розвиток соціальної сфери села, району і області, що передбачено підписаною соціальною угодою між виробничником та Кіровоградською ОДА. І перші 2,6 мільйона гривен щза землевідведення та землекористування вже надійшли до обласного, районого та сільського бюджетів.

 Комбінат планується ввести в дію вже в наступному році. А нині завозиться техніка, розпочинаються роботи по створенню кар'єру з видобутку сировини, починаються роботи на будівельному майданчику комбінату. Нове гірничо-збагачувальне підприємство створить близько півтисячі нових робочих місць, не рахуючи робочі місця пов’язані з розширенням інфраструктури району.

 Історія створення нового підприємства розпочалася не з нуля, а з геолого-дослідницьких робіт, що тривали з 2001 по 20076 рік.  Геологорозвідка та оцінка родовища тривала до 1976 року. Однак для справедливості та точності, слід зазначити, що родовище ільменіту виявили ще у радянські часи в 1969-1970 році, однак як кажуть люди свідучі, Москва тоді не дала «добро» на промисловий розвиток цього регіону, і «справу з тітаном поклали у довгу шухляду» майже на 35 років.

 За оцінкам вчених параметри родовища, яке буде розроблятися в південно-західному напрямку від села Коробчине має довжину 5,5  та ширину 2,5  кілометра, а  вже розвіданих запасів повинно вистачити на найближчі 35 років. Але ведуться додаткові розвідувальні роботи, і за попередніми данними обсяги запасів сировини можуть збільшитися майже на 40% від нині розвіданих запасів.

 Новий гірничо-збагачувальний  комбінат матиме щорічний обсяг виробництва концентрату  185 тисяч тон. Його  споживачами в Україні будуть підприємства «Сумихімпром» та «Кримський титан». Виробництво концентрату за висновками експертів-екологів э екологічно чистим, Виробничники розповідали про рекультивацію земель та складування  знятих шарів плодородного грунту.

 Сама  сировина-ільменіт являє собою чорний пісок, що збагачуватиметься, і добре, що поруч і не вивозитиметься за межі області. Але влада довго і з осторогою придивлялася до виробничника ТОВ ПКФ «Велта»  з сусідньої області. Справа зрушилася на позитивне вирішення лише влітку 2010 року. Як розповів керівник «Велти» Андрій Бродський, весь попередній 2009 рік пішов на  безрезультатне листування з попередньою владою області. У відповідь отимували, якщо не повну мовчанку, то  просто формальні відписки. Нині ТОВ ПКФ «Велта»  має всі дозволи та ліцензії неохідні для початку виробничої діяльності та оголосила про початок будівництва на Новомиргородщині. Інвестиційні вливання проекту складають 63 млн. грн. (загальні інвестиції), з яких 52 млн. грн. – капітальні, решта – фінансові інвестиції. Приблизний період окупності  нового підприємства повинен скласти 5 років при умові, що ціни залишаться на теперішньому рівні, проте ільменітовий концентрат дорожчає, тому проект може окупитися й раніше.

Детальне вивчення недавньої історії неприємно вражає, бо створена за цільовим призначенням, а саме розробляти Бірзулівське родовище ільменітів ТОВ ПКФ «Велта»  лише через довгих десять років змогла, здолавши безліч бюрократичних перепонів,  перейти до початку будівництва.

 Підприємці та представники влади, широко не розгнолошуючи планів та проектів, лише зараз зі стартом будівництва «набравши у рота повітря», вийшли до журналістів, бо процес нарешті пішов. Оприлюднені фінансові, технічні та соціальні параметри, вивчається місцевий кадровий потенціал, і оголошено про можливість для місцевої молоді оволодіти новими професіями, і навіть отримувати вищу освіту у Дніпропетровському гірничому університеті, в чому активно буде сприяти ТОВ ПКФ «Велта» своїм працівникам.

 Події пов’язані з будівництвом нових підприємств на Кіровоградщині, на жаль, останнім часом стали дуже рідким явищем. Тому у пресутніх на прес-конференції присвяченій цій події, окрім скепсісу та сумнівіі більше було побажання успіхів. А призвіще підприємців Бродських відоме в місцевому бізнесі ще з ХІХ століття, але Андрій Бродський виявився не їх потомком, та все ж повернення до приємних історичних спогадів. Бізнесу тих Бродських, що розвивали промисловість та доклали рук і коштів до одного з перших електричних трамваїв в Україні, на жаль, поклала край революція.

 Стосовно ільменіту, що буде видобуватися, то він утворюється у вигляді дрібних кристаликів на початковій стадії магматичної кристалізації як акцесорний мінерал. Відомий як мінерал пневматолітового, пегматитового і гідротермального походження. Ільменіт асоціює з магнетитом, сфеном і рутилом, який інколи утворює в ільменіті мірмекітові виділення. На земній поверхні стійкий і утворює розсипні родовища. Ільменіт — основна титанова руда. Крупні родовища знаходяться на Південному Уралі в Росії, Норвегії, Швеції, Фінляндії, в рудах Бушвельдського комплексу в ПАР і рудного району Седбері в Канаді, крім того ільменітом збагачений місячний ґрунт.Найбільший у світі кар'єр з видобутку ільменіту на родовищі Теллнес в  Норвегії.

В межах Українського щита розсипні родовища ільменіту і рутилу були відкриті на початку 1950-х pоків XX століття. Невдовзі почалася їх експлуатація на Іршанському родовищі, Самотканському, і Стремйоногорському.

Головні методи збагачення — гравітаційні (на ґвинтових сепараторах, концентраційних столах, шлюзах, у важких суспензіях, струминних та конусних концентраторах) і магнітна сепарація з виділенням  ільменіту в колективний концентрат. Доводка концентратів ведеться магнітною і електростатичною сепарацією, гідравлічною або пневматичною концентрацією на столах. З тонкозернистих колективних концентратів і тонковкраплених титано-магнетитових руд ільменіт добувається флотацією з жирнокислотними збирачами.

Сировинний потенціал України оцінюється в 900 млн. тонн  ільменіту і рутилу, що відповідає 30 % зафіксованих світових запасів. Нині  в Україні починають розробляти нове Бірзулівське родовище ільменітів на Кіровоградщині.

Анатолій Авдєєв, для "Української технічної газети"

Категорія: Мої статті | Додав: graf (23.12.2010)
Переглядів: 286 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Copyright MyCorp © 2018
Пошук
Друзі сайту
Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz