Четвер, 28.03.2024, 13:05
Український Новокозачин
Головна Реєстрація Вхід
Вітаю Вас, Гість · RSS
Меню сайту
Категорії розділу
Мої статті [1131]
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 181
Статистика
Форма входу
 Каталог статей
Головна » Статті » Мої статті

Забутий Чижевський - музей, який ніколи не відкриють


Оксана Орлова, ALNET

Дмитро Чижевський ще за життя здобув світову славу як неперевершений славіст, історик літератури. Проте, здається, не всі олександрійці знають, що цей видатний вчений — наш земляк. В 1894 р. він народився у сім'ї відставного офіцера Івана Костянтиновича Чижевського та його дружини — художниці Марії Дмитрівни в будинку по вул. Казначейській (тепер 6-грудня).

Але в 1904 р. сім'я переїхала до будинку на розі Центральної та Бульварної вулиць (тепер Шевченка та Свердлова). Саме цей будинок вважався центром культурного життя Олександрії — тоді це був своєрідний клуб інтелігенції міста.

На жаль, зараз будинок втратив свій первинний вигляд. У післявоєнні роки його добудували, а крім розташованої там Олександрійської центральної районної бібліотеки, що на Кіровоградщині, в кімнатах, що найкраще збереглися, проживало дві родини. Після 1991 р. спадщину великого вченого почали осмислювати і на Батьківщині. В Олександрії під час заходів присвячених 100-літтю з дня народження Дмитра Чижевського була відкрита меморіальна дошка на його честь.

Його ім'я тепер носить одна з вулиць міста. В 2007 р. його іменем була названа Олександрійська центральна районна бібліотека. Місцеві краєзнавці говорять, що на основі зібраних матеріалів про життя родини Чижевських в Олександрії можна було б відкрити, якщо не меморіальний музей, то хоча б меморіальну кімнату. Але для цього у свій час не знайшли ні відповідних площ у будинку, ні коштів.

Тепер загроза втратити історичну пам'ятку стала реальністю. Помешкання поряд з бібліотекою придбали нові власники. За словами місцевих мешканців, там мають відкрити аптеку. Власники прорубали в будинку двері, і це призвело до того, що у стіні з'явилася величезна тріщина. Старовинний будинок «прикрасили» металопластиковими дверима, а що перепланували в середині — невідомо. Так, це приватна власність, але одночасно й історична пам'ятка, в якій повинен розташовуватися музей. Відтепер можливість його створення втрачена остаточно.

ALNET
Категорія: Мої статті | Додав: graf (26.01.2010)
Переглядів: 1158 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Copyright MyCorp © 2024
Пошук
Друзі сайту
Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz