У грудні, розгромивши добровольців-біляків біля Знам'янки та Фундукліївки, Гулий пішов штурмом на Єлисаветград, вибив противника і недовго утримував місто. Наводимо розповідь І.Лісінова, єлисаветградського більшовика: "В ніч на 25 грудня прибув до ревкому один з товаришів і повідомив, що в Бережинку прибув якийсь загін, що веде боротьбу з денікінцями. Ревком вирішив обов'язково зв'язатися із тим загоном. Вранці я вийшов до Бережинки, де на першій же вулиці зустрів двох озброєних партизанів і попросив відвести до командира. Вони привели мене в штаб. Тут мене зустрів чоловік середнього віку і, розпитавшись, хто я, назвав себе Гулим-Гуленком. Я спитав його про їхню політичну програму. Гулий-Гуленко повів мене в іншу кімнату, взяв у секретаря звернення Троцького і дав прочитати. Там було написано, що "великороссы не идут покорять Украйну, а идут освободить ее от деникинцев, с тем, чтобы представить Украине возможность избрать ту власть, которую народ захочет".
— Ось на якій основі, — пояснив Гулий-Гуленко, — ми діємо разом із червоними військами...
Гулий-Гуленко зробив начерк плану взяття міста і, передаючи його мені, сказав, що Єлисаветград можна захопити лише у випадку, якщо точно дотримуватися цього плану... Після цього командир наказав готуватися, оскільки через годину із міста проходитиме обоз, який супроводжується півсотнею кавалерії. Справді, через півтори чи дві години показалася на шляху валка, що розтягнулася на дві версти. Загін Гулого, підпустивши її сажнів на 300, відкрив вогонь. В обозі здійнялася паніка, ламалися підводи, виривалися коні, але все-таки частині біляків удалося повернути і рушити назад до міста. Кіннота відстрілювалася. Гулівці кинулися за обозом і по його слідах увірвалися в передмістя. Десь до дев'ятої години вечора пів-міста було в руках гулівців...».
Приблизно місяць загін Гулого-Гуленка оперував поблизу Єлисаветграда, у Холодному Яру та на околишніх залізницях. Двадцять п'ятого січня 1920 року в селі Володимирівці відбулася зустріч зі штабною колоною Першого зимового походу. Знесилені кровопролитними боями у просторі між білими та червоними, воїни Дієвої армії УНР одержали від гулівців рятівну допомогу зброєю, беєприпасами та іншими необхідними речами. І це без огляду, що й самі партизани вели бойові дії без підтримки свого уряду вже досить довго. Треба думати, здатність Гулого до компромісів дозволила одержати потрібне від більшовицьких інтендантів. У проміжку між 26 січня і 8 лютого його загони знову підходили до Єлисаветграда і в саме місто, щоб заблокувати червоних і безпроблемно провести через Малу Мамайку, Покровське, Аджамку, Суботці учасників Зимового походу.
Гулого-Гуленка призначено командиром 1-ї Запорозької дивізії Опинившись під кінець лютого на малій батьківщині, відвідав батьків, дружину, сина. Гостини тривали кілька днів, бо вже на 1 березня сили армії зосередилися біля села Хмельового для дальшого маршу на Вознесенськ. Ось там, при штурмі, найяскравіше проявився командирський талант Гулого. Місто було захоплене з мінімальними втратами, але віддало максимальні трофеї, що й забезпечило успішне завершення усього Першого зимового походу. І білі, і червоні на власній шкурі відчули, що вміє український козак. Гулий удостоюється звання генерала-хорунжого. На чолі 365 вершників з 50 кулеметами отаман продирається 23 листопада 1920 року в більшовицькі тили. На початку грудня 1920 року Гулий з'єднується з козаками отаманів Семена Гризла, Цвітківського та Дерещука й оперує у районі Умані, Тального, рідного Новоархангельська. Напередодні Нового року у важкому бою біля Христинівки його вшосте тяжко поранено.
Після нетривалого лікування, генерал включився у підготовку нового походу. Він зобов'язався створити на південному Правобережжі мережу підпільних центрів, що стали б опорою для збройного виступу. У Єлисаветграді його довіреною особою був Іван Андрійович Бардашів. Його два сини — Андрій та Іван, донька Надійка, брат Петро, племінник Павло Бесараб були віддані українській справі. Почати повстання намічалося в Єлисаветграді під час першотравневих свят. Однак ЧК уже вела єлисаветградських підпільників. Підпілля було ліквідоване.
Усе літо і ранню осінь генерал-хорунжий поклав на відновлення зруйнованої мережі. У ніч на 17 жовтня з півтора десятком старшин таємно переходить прикордонний Дністер. Дорогою загін поповнювався людом. У районі Новомиргорода намічалася зустріч із Запорозькою дивізією, якою генерал командував у Першому зимовому поході 1919-1920 років. Але вона не з'явилася у призначене місце. А ще через якийсь час гулівці дізналися про катастрофу головних сил під Базаром. Так закінчився Другий зимовий похід.
На початку червня 1922 року, закупивши партію кіс після чергового переходу кордону, Гулий під виглядом пересічного селянина їздив по ярмарках, продаючи ті коси. Справжньою ж метою мандрів був не зиск від торгових операцій, а глибока розвідка. Побував у Києві, Одесі, Єлисавтграді, дрібніших центрах, залізничних вузлах. Не обминув, ясна річ, Холодного Яру і Чорного лісу, де зустрівся із активно діючими отаманами-земляками Завгороднім, Залізняком, Гупалом.
Ще одна думка гнала його на батьківщину. Він хотів вивезти за рубіж свого сина, котрий жив у родині сестри Наталки Мизин у Новоархангельську.
Підготовка повстання велася обережно, осмислено і, разом з тим, сміливо. Невідомо, чим би скінчилися нові задуми, якби не випадкова зустріч в Одесі з давнім знайомим Діком, за яким пильно стежило чекістське око. Арештували Гулого 19 липня 1922 року. Коли отаман назвав справжнє ім'я, — це був грім серед ясного неба не лише для одеської ГПУ, а й для харківського керівництва.
Аж 28 лютого 1925 року йому сформульовано обвинувачення, а 27 травня цього ж року Харківський губернський суд відправив Андрія Гулого-Гуленка на десять років ув'язнення. Після 29 січня 1926 року всі його зв'язки із зовнішнім світом обриваються...
Насамкінець скажемо, що син Гулого-Гуленка Володимир Андрійович також потрапив 3 березня 1945 року під коток репресій. Загинув на уранових рудниках у Монголії. Внук Василь Володимирович Бирладяну-Бирладник (23.08.1942 року народження) став відомим інакодумцем в брежнєвську епоху і, звичайно ж, повторив шлях пращурів до місць "перевиховання". Сьогодні він науковець, мистецтвознавець, викладач вищої школи в Одесі.
Леонід БАГАЦЬКИЙ
|