Неділя, 24.11.2024, 18:04
Український Новокозачин
Головна Реєстрація Вхід
Вітаю Вас, Гість · RSS
Меню сайту
Категорії розділу
Мої статті [1131]
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 181
Статистика
Форма входу
 Каталог статей
Головна » Статті » Мої статті

Юрій ЯНОВСЬКИЙ: наш кіровоградець

Юрій ЯНОВСЬКИЙ: наш кіровоградець

Богдан Стасюк – для журналу "Ланруж"

Звісно, Кіровоград не Київ і складати в штабелі рідних знаменитостей літературного фронту йому не під силу. Проте славне Місто-над-Інгулом такими двома іменами несучукрліту, якими і перші дві столиці не погребували б: Винниченком і Яновським.

Здавалось би, ну, навіщо представляти читачеві ім'я Юрія (за церковною метрикою Георгія) Яновського? Воно щонайменше постійно на вустах пересічних кіровоградців, які здійснюють періодичні закупи в основній гендлярській «чакрі» міста – Критому ринку, підперезаному з південно-західного краю вулицею колишньою Никанорівською, а з 1972 року – імені Яновського. Аж ні. Туманна в пам'яті шкільна програма, прикрашена куцою фактографією з життя письменника спонукають нас поговорити про людину, яка 27 серпня могла би відзначити своє 107-річчя. Тим паче, що з 1911 по 1922 Юрій Іванович Яновський мешкав у нас.

Ранній Яновський, саме той, який знаходився під безпосереднім впливом єлизаветградських спогадів, – це чистої води неоромантик, найцікавіший, найоригінальніший і найвигадливіший у своїй витіюватій манері сплавляти романтичне єство із гранітним каркасом епохи, що ламала людей, художні стилі, історію і світосприйняття. Такий Яновський народився в холодку фортечних валів на Кріпосному провулку (зберігся й донині), в стінах земського реального училища (яке науково-природничим сектором значно перевершувало гуманітаріїв-«ботанів» із класичної гімназії), на зарослих верболозом берегах ледачого Інгулу і під свистом куль численних бойовиків із найрізноманітніших військово-політичних конфесій.

Про Яновського часто-густо згадують лиш у зв'язку із романом у новелах «Вершники». Ніде правди діти – відомий і небезталанний твір. Але ж не тільки ним єдиним… Сучасною мовою говорячи, Юрко Яновський завжди крутився в епіцентрі тодішньої літературно-мистецької «тусівки». За його талантом полювали футурист Михайль Семенко і Микола Бажан, чиї потуги переманили студента київської політехніки (і друга майбутнього зоряного конструктора Корольова) до складу співробітників Одеської кінофабрики, де Яновський творив в одному ярмі з Довженком і «смотря каким» Бабелем. Повернувшись до Харкова, екс-єлизаветградець видасть збірку поезій «Прекрасна Ут», роман із одеських вражень, в якому нерозривно змонтуються кіно і море «Майстер корабля», романізовану пісенну стихію «Чотирьох шабель», «Вершників». А далі… «Все життя його було скорботне. Навіть писати перед смертю почав по-руськи, очевидно, з огиди до обвинувачень у націоналізмі, з огиди до дурнів безперечних, злих гайдуків і кар'єристів. Чоловік талановитий, чесний, тонкий, ображений до краю життям…» (О. Довженко)

І наостанок. Не забувайте, що для Яновського Кіровоград був до знемоги романтичним Байгородом (однойменна повість 1927 року писана в Одесі), охопленим громадянською війною і боротьбою із стихією революції містом, головний герой якого носить донкіхотське прізвище Кіхана. Свій Єлизаветград він порівнював із дівчиною, що розляглася на обох берегах ріки і потягається ранком на постелі, розметавши ковдру та затуляючи очі від світла. «Байгород» – справжня література, і якби громадськість міста вирішила остаточно розв'язати колізію з перейменування Кіровограда, то Байгород – єдина й УНІКАЛЬНА по своїх можливостях альтернатива всім іншим назвам. Милозвучна, неповторна, нейтральна, літературно-історична і невимовно УКРАЇНСЬКА. Спитаєте, що таке «бай»? «Бай» – це «говорИ» (старослов'янське) і це «багатий» (тюркське), а ще баяти – це «чарувати»… Ну, хіба не дивна назва?! Дякую, пане Юрію, вам за таку чарівну назву і ймення для мого міста!


Категорія: Мої статті | Додав: graf (26.01.2010)
Переглядів: 563 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Copyright MyCorp © 2024
Пошук
Друзі сайту
Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz